• Doradztwo zawodowe

• 17.01.2024 21:44
      • Szkolny doradca zawodowy

w roku szkolnym 2023/2024:

klasa 7,8: mgr Sylwia Janasek - Świerniak

• Cele i zadania szkolnego doradcy zawodowego. Do zadań szkolnego doradcy zawodowego należy:

1. Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów i słuchaczy na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego.
        2. Prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i przyjęcia roli zawodowej.
        3. Opracowywanie we współpracy z innymi nauczycielami, w tym nauczycielami wychowawcami opiekującymi się oddziałami, psychologami lub pedagogami, programu doradztwa zawodowego oraz koordynowanie jego realizacji.
        4. Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej realizowanej przez szkołę, w tym gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
        5. Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.

Cele szkolnego doradztwa zawodowego:

1. Zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy i wymaganiami w poszczególnych zawodach.
        2. Rozpoznanie przez uczniów własnych uzdolnień, zainteresowań, cech osobowości i predyspozycji zawodowych.
        3. Rozwijanie umiejętności społecznych młodzieży.
        4. Zapoznanie uczniów z systemem szkolnictwa w Polsce.
        5. Rozwinięcie u uczniów kompetencji związanych z postawą przedsiębiorczą oraz innych kompetencji decydujących o sukcesie na rynku pracy.
        6. Wdrożenie uczniów do kształcenia ustawicznego.
        7. Zapoznanie uczniów z lokalnym rynkiem pracy, zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi.
        8. Wyposażenie uczniów w umiejętność pisania dokumentów aplikacyjnych.
        9. Wsparcie rodziców w roli doradców zawodowych własnych dzieci.

Przydatne dokumenty dla uczniów klas ósmych: